Językoznawstwo kognitywne, które przez pół wieku swojej historii doczekało się dynamicznego rozwoju, przyciągnie do Krosna specjalistów z całego świata. W ciągu ostatnich pięćdziesięciu lat dziedzina ta doczekała się szeregu szkół ze swoimi mistrzami, ogromnego rozwoju teorii i terminologii. Powstały specjalistyczne podręczniki, prowadzone są uniwersyteckie kursy, które weszły do kanonu nauczania językoznawstwa. Można śmiało powiedzieć, że językoznawstwo kognitywne stało się międzynarodową szkołą myślenia o języku, jego historii, zmianach, figuratywności oraz wielu innych aspektach. Obszar zainteresowań tej dziedziny systematycznie się poszerza, uwzględniając multimodalność, multimedialność i korpusowość badań, wykraczając poza język angielski i języki indoeuropejskie. To podejście, które przyswaja dotychczasowe dokonania badań nad językiem i dąży do stworzenia jednorodnej, lecz policentrycznej perspektywy, jest źródłem sukcesu językoznawstwa kognitywnego.
Wykłady i prezentacje odbywać się będą w języku angielskim i polskim, co podkreśla międzynarodowy charakter wydarzenia.
Miejsce obrad to Kampus Humanistyczny przy ul. Kazimierza Wielkiego 4. Warto dodać, że pracownicy i studenci Państwowej Akademii Nauk Stosowanych mogą uczestniczyć w konferencji bezpłatnie.
Konferencja stanowi doskonałą okazję dla specjalistów, studentów i entuzjastów językoznawstwa kognitywnego do wymiany wiedzy i poglądów na przyszłość tej fascynującej dziedziny.
Pełny program konferencji, w tym szczegółowy harmonogram prezentacji i wykładów, dostępny jest na stronie: https://kpu.krosno.pl/fa/jezykoznawstwo-kognitywne-w-roku-2023/program-ramowy/